Kattintson a hirdetésre!

Hardver

Gizmo

Szoftver

Multimédia

Web

Trendek

Cégek

Biztonság

Események

Hírek

Kattintson a hirdetésre!
Az Echelon, a Nagy-Testvér és a többiek
Az amerikai kormányzat elismerte az Echelon-program létezését, gyűjtik e-mailjeinket és faxainkat, szalagra és diszkekre kerül minden, amit leírtunk, vagy lefirkáltunk. Születőben a Nagy-Testvér?
WinWhatWhere

Actis Technology

SafeWeb
Pornó letöltéséért büntették meg a Fehér Ház néhány alkalmazottját
A washingtoni Fehér Ház szóvivője, Jake Siewart elmondása szerint az esetre akkor derült fény, amikor átnézték azokat a logfájlokat, amelyek az internetes szerverek adatforgalmára, a belső számítógépes hálózat egyes felhasználóinak tevékenységére vonatkozó adatokat rögzítik.
2000. augusztus 11.


Engedélyeznék a munkahelyi megfigyelést Németországban
Egy készülő német szabályozás szigorú feltételek mellett megengedné a munkaadóknak, hogy szűrjék és figyeljék, mire használják alkalmazottaik a vállalati internetet. A törvény ugyanakkor gondoskodna a munkavállalók jogairól is, a privát üzeneteket a cégek továbbra sem olvashatnák el.
2000. október 17.


A brit vállalatvezetők beleolvashatnak az alkalmazottak e-mailjeibe
A Nagy-Britanniában október 2-án életbe lépett emberi jogi törvénynek minden bizonnyal első próbája lesz az az új kormányrendelet, amely biztosítja a munkaadók számára, hogy bármikor betekinthessenek alkalmazottaik elektronikus levelezésébe, lehallgathassák azok telefonbeszélgetéseit.
2000. október 5.


Törvényben szabályoznák a munkahelyi kémkedést
Amerikai kongresszusi képviselők törvényben szeretnék szabályozni a számítógépes tevékenység munkahelyi megfigyelését. A rendelet kötelezné a munkáltatókat arra, hogy nyilvánosságra hozzák alkalmazottaik előtt, milyen módon és milyen technikával monitorozzák az általuk írt elektronikus üzeneteket és leveleket.
2000. július 24.


Egyre több vállalat figyeli meg alkalmazottait
Világszerte egyre több vállalat használ különféle szoftvereket alkalmazottai megfigyelésére. Ezek a programok egy PC tulajdonosának tudta nélkül információkat szolgáltatnak arról, hogy az illető milyen weboldalakat nézett meg, kinek és milyen tartalmú e-maileket írt és milyen szoftvereket indított el.
2000. április 17


Összeesküvés-elmélet, avagy kémkedik-e utánunk a Windowsunk?
Amióta az internet a széles néptömegek játékszerévé vált, azóta divat emlegetni az orwelli rémálmot: a minden lakásban megtalálható képernyőt, amely nemcsak adást sugároz, de figyeli is életünk minden egyes mozzanatát. A Windows operációs rendszerekben talált biztonsági "kiskapu" újra az érdeklődés középpontjába állította a témát.
1999. szeptember 7.


Bírálják az FBI kémrendszeréről közzétett iratok információtartalmát
A Szövetségi Nyomozóhivatal október 2-án hozzáférhetővé tette Húsevő névre keresztelt elektronikus hírszerzőszoftverének dokumentációját. Szakértők szerint azonban a dokumentum alapján nem állapítható meg, milyen mértékben veszélyezteti a program a személyes adatbiztonságot.

Az EU nyomozást indított az Echelon-kémhálózat ügyében
Az Európai Parlament külön bizottságot állított fel, hogy kiderítse, igazak-e azok a vádak, miszerint az Echelon-kémhálózatot ipari kémkedésre, illetve gazdasági előnyszerzésre használják. A hidegháború idején életre hívott rendszer nem múlt el a korszakkal együtt, még a Szovjetunió felbomlását is túlélte, és mindmáig telefonbeszélgetések, faxok és e-mailek millióit rögzíti és elemzi.




INTERNET + KOMPUTER
 
Trendek

A Nagy Testvér már a munkahelyen is figyel minket
2000. október 19., csütörtök, 16.39

Brit kutatások szerint a dolgozók interneten töltött idejük harmadában a munkához nem kapcsolódó weboldalakat keresnek fel, ami fölös kiadást okoz a vállalatoknak. Vajon mindez feljogosítja a cégeket arra, hogy elektronikus eszközökkel megfigyeljék és ellenőrizzék alkalmazottaikat?

Vajon mi van a képernyőjükön?
A vállalatok többsége úgy gondolja, jogában áll tudni, mivel töltik idejüket a számítógép előtt ülő alkalmazottak. Vajon pasziánszal múlatják az időt, vagy humoros képeket keresnek az interneten, miközben csevegnek ismerőseikkel, és óránként megetetik virtuális tevéjüket? A főnök ideges, mert a vállalat sokat fizet a világháló eléréséért, és úgy gondolja, spórolni tudnának a költségeken, ha a dolgozók a netet kizárólag csak munkájukhoz használnák.

A vállalat vezetése ezért beszerez egy kémszoftvert, amelyet föltelepítenek a központi szerverre. Végre a főnök mindent tud, megnézheti, hogy a titkárnője milyen weboldalakat látogat, kiknek ír e-maileket, de akár azt is, vajon a más cégek felé kacsingató dolgozók mely cégeknek küldik el önéletrajzaikat.

Mikor kiderül, hogy a főnök beleolvas a levelekbe és mindent lát, felháborodnak az alkalmazottak, többen felmondással fenyegetőznek. A vállalat vezetése azzal védekezik, hogy joga van megfigyelni, hiszen munkaidőben és a cég számítógépeit használva interneteztek a dolgozók. De valóban helyes ez az érvelés?

A problémával foglalkozó szakemberek többsége azt mondja, a vállalatoknak igazuk van, nem követnek el törvénytelenséget a megfigyeléssel, hiszen ők állják az internet költségeit, övék a számítógép. Ráadásul mivel fizetnek alkalmazottaiknak, elvileg ők gazdálkodnak azok munkaidejével is.

Ugyanakkor civil szervezetek tiltakoznak, mondván, hogy a vállalat menedzsmentje személyes információk birtokába juthat anélkül, hogy erről a dolgozóknak tudomásuk lenne. Az egymással folyamatos vitában álló csoportok egyetlen dologban egyetértenek: a munkahelyi megfigyelést szabályozni kell, és erre a világ fejlett országai hajlandóak is.

Kémkedni lehet, de csak megkötések mellett

Nagy-Britanniában október 24-én lép életbe az a kormányrendelet, amely szigorú feltételek mellett hivatalosan is engedélyezi a vállalatoknak a kémkedést. A cégvezetők feltelepíthetnek különféle elemzőszoftvereket a szerverre, adatokat gyűjthetnek arról, munkaidejükben az alkalmazottak milyen weboldalakat kerestek fel, és egy-egy helyen mennyi ideig tartózkodtak. A vállalatok akár e-mail-szűrő szoftvereket is használhatnak, amelyek a meghatározott kulcsszavakat tartalmazó üzeneteket kiemelik a napi elektronikus forgalomból. Azonban a cégeknek csínján kell bánniuk ezekkel az eszközökkel, mivel törvénysértést követnek el akkor, ha elolvassák a magánjellegű üzeneteket.

Az Egyesült Államokban a kormányzat más oldalról közelítette meg a problémát, mikor képviselők bemutatták a munkahelyi megfigyelésről szóló törvénytervezetet a szenátusnak. A szabályozás nem dönt arról, vajon egy-egy vállalatnak jogában áll-e információkat gyűjteni alkalmazottaikról, csupán azt mondja ki, tudatni kell a dolgozókkal, hogy munkaadójuk milyen szintű megfigyelést végez a háttérben.

Németországban szintén komolyan veszik az internet elterjedésével felmerült jogi és etikai problémákat, a munkaügyi miniszter vezetésével képviselők egy csoportja várhatóan 2001 tavaszán fogja bemutatni a szövetségi parlamentnek azt a munkahelyi viszonyokat szabályozó új törvényt, amely részletesen kitér a munkahelyi megfigyelésre is.

Hasonlóan a brit kormányrendelethez a német paragrafusok is engednék a cégeknek, hogy kielemezzék dolgozóik internetezési szokásait és elolvassák az e-maileket. A tervezet ezzel párhuzamosan gondoskodik az alkalmazottak jogairól is, a magántermészetű üzenetek és adatok gyűjtését törvénybe ütköző cselekedetnek minősíti.

Szoftverek vállalati kémeknek

A Nagy Testvér figyel téged
Vannak a világon olyan cégek, amelyek kifejezetten a vállalati megfigyelésre szakosodtak, és ehhez fejlesztenek különféle szoftvereket. Léteznek e-mail-szűrő programok, amelyek meghatározott kifejezésekre, például a vállalati vezetők nevét tartalmazó e-mailekre "ugranak", de lehet kapni olyan szoftvert is, amely egy iroda teljes internetforgalmáról készít jelentéseket.

Nemrég egy skót fejlesztőcég, az Actis Technology átfogó eszközt készített, ami megfelelő beállítások mellett a cég dolgozóinak világhálón végzett tevékenységének egészét elemzi, beleértve az e-maileket, az azonnali üzenetküldő rendszereken keresztül továbbított rövid megjegyzéseket, valamint a csevegőszobákban tett hozzászólásokat.

Hasonlóan ehhez, az amerikai WinWhatWhere csomagja is átfogó megfigyelési lehetőségeket biztosít, nemcsak a hálózaton keresztül továbbított elektronikus adatokat képes elemezni, de szükség esetén az egyes alkalmazottak számítógépén tárolt dokumentumokat is átfésüli.

Elemzők szerint a vállalati hálózatok fejlődésével és elterjedésével arányosan a kémszoftverek iránt is megnő majd a kereslet. A cégvezetők szeretnének olyan biztonsági rendszereket kiépíteni a munkahelyeiken, amellyel bármikor ellenőrizni tudják, nem küldtek-e ki az alkalmazottak a vállalatra nézve titkos vagy éppen kompromittáló információt valakinek.

SafeWeb: egy lépéssel a kémek előtt

Természetesen miközben a megfigyelő szoftverek egyre bonyolultabbá és "intelligensebbé" válnak, megjelennek olyan szolgáltatások is, amelyekkel az alkalmazottak kicsúszhatnak a vállalati kémrendszerek hatóköréből.

A nemrég beindított SafeWeb névre keresztelt szolgáltatás Java-alapú böngészőprogramon keresztül, védett és megfelelően titkosított kapcsolatot használva mutatja meg az egyes weboldalakat a felhasználóknak. A kémszoftverek csupán annyit látnak, hogy a dolgozó számítógépe hosszan kommunikál a safeweb.commal, azt azonban képtelenek megállapítani, hogy valójában milyen oldalakat látogatott a titkosított szolgáltatáson keresztül.

A cég csak egyet tehet: blokkolja a SafeWebet, azonban idővel újra és újra meg kell tennie, hiszen egyre-másra fognak megjelenni az interneten a hasonló védelmet nyújtó szolgáltatások.

Abszolút kontroll: mi van a titkárnő képernyőjén?

Vannak más perspektívából közelítő megfigyelőszoftverek is, amelyek képesek megmutatni, mi is van az egyes alkalmazottak képernyőjén. Ezeknek a működése egyszerű: a rendszergazdáknak minden munkaállomásra fel kell telepíteniük egy kliens-programot, ami kérésre elküldi a hálózaton a számítógép monitorán látható képet.

A cégek tudtunk nélkül bármikor ránézhetnek, mi történik éppen számítógépünkön: látják, hogy éppen pasziánszozunk vagy valami tiltott weboldalt nézegetünk. Egyetlen kattintással "lefényképezhetik" a képernyőtartalmat, ami terhelő bizonyítékként, kinyomtatva pár perc elteltével főnökünk íróasztalára kerül.

Az új szoftverek révén csak otthon, saját számítógépünk előtt ülve érezhetjük biztonságban magunkat, a vállalat előtt semmi sem marad rejtve. Azok, akik hevesen tiltakoznak a megfigyelésnek ennyire nyilvánvaló és részletes formája ellen, azt mondják, az információs társadalom kiteljesedése magával hozta George Orwell rémálmát, a Nagy Testvér megszületését.

És végül a jövőről...

A munkahelyi megfigyelés idővel általánossá válik, azonban szigorúan szabályzott keretek közé fog szorulni. A munkavállalók álláskeresésnél nézni fogják, milyen szintű megfigyelésre számíthatnak leendő munkahelyükön, és ha tehetik, olyan vállalathoz szegődnek el, ahol munkaadójuk bizalommal viseltetik irántuk.

A jövő behálózott munkahelyein természetesen szűrni fogják a weboldalakat, nem lehet majd szexoldalakat nézegetni és tevét etetni, de lesz mód a kikapcsolódásra. A cégek fel fogják ismerni ugyanis, hogy hatékony munkát a dolgozóiktól csak akkor várhatnak el, ha ehhez megfelelő légkört és feltételeket teremtenek.

Michaleczky Péter

 

[origo] főoldal   Hírek   Időjárás   Internet + Komputer   Szórakozás + Program   Sport
Üzleti Negyed   Játék   Család + Egészség   Kultúra + Művészet   Tudomány + Technika
Autó   Utazás   mp3   Oktatás + Karrier   Online vásárlás   Netpincér   SzoftverBázis   Könyváruház   Fórum   Társalgó   Apró   Telefonszám-tudakozó

Keresés   [origo] s.k.   [origo]-térkép   Freemail   Súgó   MATÁVnet   Médiaajánlat