3. Az internet, mint hálózati erőforrás (a Seti@home-tól a peer-to-peer technológiákig) (2005-11-07, BME Internet, óravázlat)

 

Nyitó sztorik:

 

  1. Az első próbálkozások 1988-ban történtek a DEC laboratóriumában, ahol számításigényes matematikai feladatok végzését bízták egyszerre több számítógépre (prímszám-keresés).
  2. 1996 indult el a GIMPS projekt, melynek célja a következő legnagyobb prímszám megtalálása. A projekthez úgy lehet csatlakozni, hogy a megfelelő szoftver telepítésével a felhasználó felajánlja gépének szabad idejét a prímkereséshez szükséges számításokra. Az első hónapban 40 felhasználó és 50 számítógép csatlakozott a hálózathoz, ami hamar meg is hozta a gyümölcsét, mert egy évvel később Joel Armengaud gépén meglett az addig ismert legnagyobb prímszám.
  3. 1997 márciusában a matematikai problémák elosztott hálózatokon történő megoldására szakosodott distributed.net beszállt az 56 bites titkosítási kulcs feltörésére tett kísérletbe. A kulcsot féléves munkával egy DESCHALL nevű internetes csapat fel is töri.
  4. 1999 májusában elindul a földön kívüli értelmes élet nyomait kutató SETI@home. 2000 májusában a SETI@home túl van a kétmilliomodik felhasználón is. (A SETI a Földön kívüli értelmes élet keresésére irányuló projekt, rádiójelek után kutat az égen. Az arecibo-i rádióteleszkópból származó adatok feldolgozásához olyan szuperszámítógépre lenne szükség, mely messze meghaladja a jelenlegi technológiai fejlettségi szintet. A rendelkezésre álló adatokat azonban könnyen fel lehet szabdalni akkora darabokra, hogy feldolgozásukkal egy asztali számítógép is elboldogul. A SETI kutatóiban joggal fogalmazódott meg tehát az ötlet, hogy a munkátlanul zümmögő személyi számítógépek a repülő ablak-jelek helyett foglalkozhatnának evvel a feladattal is, képernyővédő gyanánt.)
  5. A Napster egy peer-to-peer fájlcserélő szolgáltatás volt. Működésének az volt az alapja, hogy a többi felhasználó számára kereshetővé és elérhetővé teszi a gép merevlemezének egy vagy több mappáját. Ennek köszönhetően a helyben tárolt zeneszámok mindenki számára elérhetővé válnak. Jól látható, hogy a fájlcserélő hálózatok az elosztott hálózatok alesete, ahol csak a tárolókapacitás válik mindenki számára elérhetővé. A RIAA legyőzte a Napstert, de a küzdelem mind technológiai, mind jogi fronton tovább zajlik.

 

Érvek:

 

 

Sem a teljes korlátozást akaró előállítóknak, sem az ingyenességet célzó felhasználóknak nincs igazuk – de a szerzői és szellemi jog jelenleg hatalmas átalakulásban van és a szereplők közötti viszony is megbomlott. De a teljes tiltás nem tartható a megosztott rendszerek ellen:

 

Vitapontok

 

Szumma: az erőforrás-megosztás elsősorban menedzselési és szervezési probléma

 

Szereplők (p2p file-cserélgetésre értelmezve):

 

 

Hogyan tovább?

 

 

Ajánlott irodalom:

 

Bodoky Tamás–Gerényi Gábor: A frekvencia halála? Műsorszórás vs. fájlcsere (in: A közszolgálat újrafogalmazása a digitális forradalom küszöbén, szerk. Csermely Ákos, Budapest 2005. A 2005-ös Internet Hungary konferencia tanulmánykötete)

 

http://seti.lap.hu/