Vallásháború az Interneten - a kínai Falun Gong szekta ellen indított háború kiterjedt az Internetre

 

A kínai kormány propaganda-hadjárata, amelyet a Falun Gong meditatív szekta alapítói ellen folytat, elérte az Internetet. A kínai hatóságok olyan nem-kínai - külföldi, fõként amerikai - oldalakat próbálnak meg feltörni, amelyek támogatják a szekta mûködését.

A kínai Web site-okat - amelyeken a (kínai) felhasználók biztosíthatták támogatásukról a szekta alapítóit - hamar kiiktatta az ellenõrzést gyakorló kínai kormány, párhuzamosan azzal, hogy deklarálták, a Falun Gong egy illegális csoport, és olyan, átfogó propaganda hadjáratot indítottak mûködése ellehetetlenítésére a médiában, felhasználva a televízió és a sajtó eszközeit, amely során saját szájuk íze szerint mutatták be a szektát.

De a Kínán kívüli hostok ellenõrzésével meggyûlt a bajuk, mivel azok nem kötelesek a kínai törvényeket és a kínai hivatalos akaratot figyelembe venni. Ezen oldalak mûködését így technikailag próbálják meggátolni - állítják egybehangzóan az oldalakat üzemeltetõ webmesterek. Bob McWee például - a Falun Gong szekta Missouriban lakó követõje - az AP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy az oldalát (http://www.falunusa.net) ért támadás nyomai elvezetnek a kínai kormányig. Egy ilyen támadás nem feltétlen jelenti az oldal 'meghackelését', csupán lehetetlenné teszi az oldal elérését mások számára azzal, hogy folyamatosan elárasztja a saját kéréseivel. A McWee oldalát ért támadás pekingi telefonszámot használó Internetcímrõl indult, amely az AP információi szerint bizonyíthatóan a Kínai Védelmi Minisztérium Internetet Felügyelõ Hivatalának (Internet Monitoring Bureau of the Public Security Ministry) a telefonszáma.

Más médiahírek kanadai és brit forrásokra hivatkoznak, ahol szintén megpróbálták a site-okat tartalmazó szervereket túlterhelni. Az Ontarioban székelõ Bestnet Internet névre hallgató szolgáltató beszámolt egy Falun Gong anyagoknak helyet adó oldalának a megtámadásáról. Az attak 'végrehajtói' a pekingi Beijing Application Institute for Information Technology, illetve az Information Center of Xin An Beijing volt.

Ahogy a szavak háborúja a különbözõ csoportok között egyre inkább fokozódott, a külföldi hostok kínai és angol nyelven közölték a szekta vezetõjének, Li Hongzhinak az üzeneteit, és cikkeket adtak közre, amelyek ismertették a Falun Gong nézõpontját és terjesztették a tanításait, amely sajátos keveréke a meditációnak, a légzõ-gyakorlatoknak, a buddhizmusnak, és támogatja a 'tiszta' életvitelt.

Ezenközben a kínai kormány sem volt tétlen, kiterjesztette a propaganda háborút az Internetre, speciális Web site-ot indított "A Falun Gong megtévesztéseinek leleplezése, az emberek jól-létének megóvása" címmel. Az oldal a china.com portálon kereshetõ, amelynek a hivatalos állami hírügynökség, a Xinhua a többségi tulajdonosa (http://ppflg.china.com.cn). Ez az oldal is olvasható mind angol, mind kínai nyelven, célja hiteltelenné tenni és lejáratni a szektát, megerõsíteni a kétkedõket.

Végeredményben az ilyenfajta információs támadások nem ritkák az Internet világában - állapítja meg végül a Newsbytes. Átpolitizálódó kérdéseknél gyakran öltenek tömeges formát, nyernek hivatalos támogatást. Ebben az évben például a belgrádi kínai nagykövetség amerikai lebombázásakor az amerikai hivatalos Internet kormányoldalakat érte 'információs viszontcsapás'.

Ha mélyebben belegondolunk a Falun Gong szektát körülölelõ információs határvillongások kérdésébe érdekes következtetésekre juthatunk. Legelõször is, muszáj leszögezni, hogy bizonyos szempontból ez az írás is az információs háború részét képezi. A nyugati közlõk - és végeredményben az INFINIT Mûhely is - leteszik a virtuális garast a Falun Gong ("a jók") mellett, miközben elítélik a kínai hivatalosságokat ("a gonoszok"). Lényegében a mi meggyõzésünkrõl is szól a dolog: mivel az információs hadviselés következtében az említett oldalak túlterheltek, ezért nem tudjuk ellenõrizni az információk hitelességét. A nyugati hírforrások is lehetnek egyoldalúak, manipulatívak és propagandisztikusak.

Ezt figyelembe véve vonjuk le az ügy 'kézenfekvõ' tanulságait. A legfontosabb tanulság, ami már-már tételszámba megy, hogy a globalizálódó információs társadalomban a nemzeti államoknak egyre kisebb ellenõrzõ-szabályozó hatásuk van a jelenségvilágok egészére. Állampolgáraik manipulációja például a hagyományos sajtón túl egyéb eszközöket is kíván, amelyek felett a teljes ellenõrzés, lévén államhatárokon kívül esnek, nem lehetséges. Mivel a nyilvánosság nem tartja be az államhatárokat, az állam 'információs szuverenitása' sérül.

További konklúzió, hogy ismét az athéni forgatókönyv és az orwelli forgatókönyv összecsapását láthatjuk (lásd: A teheráni mobiltelefonok forradalmi vívmányai; INFINIT, július 15.). Az orwelli forgatókönyv feltételezése - mely a "Big Brother is watching you", a Nagy Testvér figyel téged rúgójára jár és a technika ártalmas felhasználását hangoztatja - ezúttal is cáfolódni látszik: az államhatalom defenzívába kerül az új technikát ügyesen használó (külföldi) állampolgárok követeléseivel szemben, ahelyett, hogy még nagyobb kontrollra tenne szert, a technikai eszközök révén. "A ferdeszemû Nagy Testvér figyel téged" - mondhatnánk ebben az esetben enyhe(?) rasszista éllel. Az ellenõrzõ állam kontrolláló képessége csökken, egyelõre azoknak van igazuk, akik a mostani ügyben a technika demokratizáló hatását tartják elsõdlegesnek.

Levonhatjuk azt a következtetést is, hogy ideje a hadviselés fogalmait újraírni az új korszak kapcsán. Nagy Péter meg is tette Az információs hadviselés - A nemzetközi kapcsolatok új dimenziója az információs korszakban címû tanulmányában (in Neumann Jánostól az Internetig, szerk. Z. Karvalics László, Napvilág Kiadó, 1999, 97-137 pp.), amit mindenkinek ajánlunk figyelmébe. Az õ tipizálási rendszerében a fenti eset a hacker-háborúk közé tartozik, amikor is katonai és polgári információs rendszereket támadnak a háborúzó felek.

Legvégül pedig ne feledjük el kiemelni, hogy az új vallásosság egy tipikus jelenségével állunk szemben, amikor egy alapvetõen keleti tanításokon és évezredes bölcsességeken alapuló szektát nyugati elterjedtsége és elismertsége segít hozzá a nyilvánossághoz és remélhetõleg a túléléshez. A lelkiismereti és vallásszabadság a nyugati kultúra szerint alapvetõ emberi jog, amivel az ezredvég közeledtével egyre több ember kíván élni, és nagyon sokan másként.

A fõbb Falun Gong Web site-ok:

http://www.falundafa.org

http://www.falundafa.ca

http://www.uidaho.edu/student_orgs/falun/eng/flg.htm

http://www.stanford.edu/group/falun/intro.html

http://www.nottingham.ac.uk/~lazlis/falun.html

A http://www.newsbytes.com/pubNews/99/134195.html Martyn Williams, Newsbytes

nyomán Pintér Róbert, robesz@ludens.elte.hu

 

Forrás: http://www.ittk.hu/infinit/0805/index.html